19 Eylül 2017 Salı

Efsaneler Kenti İstanbul || Refik DurbaşKEHANETLERLE DOLU,
TILSIMLI BİR ŞEHRİ ANLATIYOR:
EFSANELER KENTİ İSTANBUL!

Edebiyatımızın ustalarından Refik Durbaş’ın, İstanbul’la ilgili kehanetleri ve efsaneleri kendi üslubuyla anlattığı Efsaneler Kenti İstanbul; hep kitap logosuyla 22 Eylül’de okurlarla buluşacak. Burcu Yılmaz’ın resimlediği kitap, İstanbul’u daha iyi tanımak ve şehrin tarihini daha iyi anlamak isteyen büyük-küçük herkesin ilgisini çekecek.

Tarih boyunca farklı uygarlıklara ev sahipliği yapan İstanbul, kuruluşuyla birlikte efsanelere ve söylencelere de konu olmaya başlıyor. Anıtların sahip olduğu gizli güçler, fetih esnasında gerçekleşen olağanüstü olaylar, asırlar boyunca nesilden nesile aktarılıyor.

Usta şair, gazeteci ve yazar Refik Durbaş da bu söylencelere kayıtsız kalamıyor, İstanbul’un efsaneleriyle ilgili yıllar boyunca notlar alıyor. İstanbul’un kuruluşuyla başlayan kitapta; şehirle ilgili kehanetlerden tılsımlı anıtlara, şehri besleyen su kaynaklarından çarşılara, eski bayram yerlerinden yalılara kadar farklı başlıklar yer alıyor. Durbaş’ın kentle ilgili biriktirdiklerini kendi üslubuyla aktardığı Efsaneler Kenti İstanbul kitabı, İstanbul’u daha iyi tanımak, tarihini daha iyi anlamak isteyen büyük küçük herkese hitap ediyor.

Burcu Yılmaz’ın resimlediği Efsaneler Kenti İstanbul, 22 Eylül’den itibaren hep kitap logosuyla raflardaki yerini alacak.

REFİK DURBAŞ HAKKINDA
1944 Erzurumlu doğumlu şair. Uzun yıllar gazetecilik yapan Refik Durbaş’ın şiirin yanı sıra deneme, röportaj, inceleme türlerinde de yapıtları vardır.

Ödülleri:
Çırak Aranıyor, 1979 Yeditepe Şiir Armağanı
Nereye Uçar Gökyüzü, 1983 Behçet Necatigil Şiir Ödülü
Menzil, Halil Kocagöz Şiir Ödülü

BURCU YILMAZ HAKKINDA
Anadolu Üniversitesi İletişim Tasarımı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Nâzım Hikmet Akademisi Edebiyat ve İstanbul Üniversitesi İtalyan Dili ve Edebiyatı bölümlerinde öğrenim gördü. Çocuk kitabı resimlemenin yanı sıra Sözcükler dergisinin editörlüğünü yürütüyor ve serbest çevirmen olarak çalışıyor.

Bilgi için:         www.hepkitap.com.tr
            facebook.com/hepkitapp
            twitter.com/hep_kitap
            instagram.com/hep_kitap

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder